1 mei viering in Frankrijk
1 mei is de internationale dag van de arbeid. In Frankrijk is dat een vrije dag.
Op deze dag worden er veel “ Vide Greniers” rommelmarkten georganiseerd.
Iedereen haalt zijn zolder of schuur leeg om de overtollige huisraad, boeken, kleding en bedenk het maar te verkopen.
Vergelijk het met koningsdag in Nederland.
Wat hebben lelietjes van dalen te maken met de 1 mei viering in Frankrijk?
1 mei is onlosmakelijk verbonden met een bosje lelietjes-van-dalen.
Niet alleen op de Vide Greniers of braderieën zie je tafeltjes met bosjes van deze geurende kleine bloemetjes, ook langs de weg worden ze verkocht.
Een bemand of onbemand kraampje, tafeltje waarop de boeketjes klaarstaan.
Het is in Frankrijk een traditie om je geliefde of een familielid of vriend een bosje Muguet ( lelietjes van Dalen) te geven.
Dit bosje bloemen staat symbool om de ander geluk en voorspoed te wensen.
Een bouquet de bonheur of een bosje geluk.
Rond 1 mei kom je de term Fête de Muguet ( feest van het lelietje-van-dalen) dan ook regelmatig tegen.
De oorsprong van deze traditie heeft 2 versies.
De traditie gaat terug tot in de Renaissance.
Koning Charles IX bezocht in 1560 met zijn moeder het plaatsje Saint Paul Trois Châteaux en ridder Louis de Girard de Maisonforte plukte een takje lelietjes van Dalen, die hij aan de koning aanbood.
De koning was hier erg van gecharmeerd en vanaf dat moment bood hij elk jaar zijn hofdames op 1 mei een takje lelietjes van dalen aan.
De andere versie vertelt dat Catherina de Médicis ( de moeder van koning Charles IX) een geheime missie had toevertrouwd aan de ridder Louis de Girard de Maisonforte.
Als teken van het succesvol slagen van deze missie bood de ridder de koning een bosje lelietjes van dalen aan.
De door koning Charles IX ingezette gewoonte werd al snel in heel Frankrijk overgenomen.
Tot op de dag van vandaag wordt de traditie in ere gehouden.
Een paar dagen voor de 1 mei viering zie ik mensen met mandjes en of boodschappen tassen door het bos lopen. Op zoek naar een bosje geluk 😉
Voor het verkopen van de bosjes lelietjes van dalen is geen vergunning nodig en je hoeft er ook geen belasting over te betalen.
Je zet je tafeltje neer waar je wilt en maar hopen op een goede klandizie.
Je mag geen overlast veroorzaken en ook niet in de omgeving van een bloemenwinkel gaan staan.
De 1 mei viering in Frankrijk is voor de bloemisten een goede bron van inkomen.
1 mei: dag van de arbeid
Wereldwijd is 1 mei de dag van de arbeid.
Deze internationale dag is in Frankrijk een officiële feestdag.
In Nederland wordt er ook aandacht besteed aan 1 mei, het verschil met Frankrijk is dat het geen officiële vrije dag is.
Op 1 mei 1989 werd door de 2de Internationale Socialistische partij de eerste mei tot de Internationale Dag van de Arbeid uitgeroepen.
*Bij wet nr. 46-828 van 26 april 1946 werd 1 mei 1946 een vrije dag met behoud van loon. In april 1947 werd 1 mei, op voorstel van het socialistische parlementslid Daniel Mayer en met de steun van de communistische minister van Arbeid Ambroise Croizat, opnieuw als vrije dag met behoud van loon in de arbeidswet opgenomen, zonder dat het een nationale feestdag werd (maar hij werd niet officieel als Dag van de Arbeid aangeduid). Bij wet nr. 48-746 van 29 april 1948 werd 1 mei een betaalde feestdag. Pas op 29 april 1948 werd de naam “Dag van de Arbeid” officieel gemaakt voor 1 mei.
*Bron wikipedia
De 1 mei viering in Frankrijk, of de dag van de arbeid, en het Fête du Muguet vallen min of meer toevallig samen.
Dit jaar ( 2022) valt 1 mei op zondag en is er in ons dorp de jaarlijkse Vide Grenier.
Na 2 jaar kan en mag het weer georganiseerd worden.
Om 6:00 uur s’morgens kwamen de eerste auto’s al en werd alles al driftig uitgestald.
De koffie en croissants staan dan al klaar om de exposanten van een ontbijt te voorzien.
Ik elk dorp wordt wel aan de inwendige mens gedacht.
De worstjes op de BBQ, bakjes met frites, andouillette in een stuk stokbrood. het hoort er allemaal bij.
Traditiegetrouw staat onze burgemeester met zijn vrouw crêpes en wafels te bakken.
Hier is het altijd een gezellige sfeer.
Lijkt het je leuk om met 1 mei in Frankrijk te zijn, of op een andere datum, dan ben je natuurlijk van harte welkom.